Aké benefity prináša nosenie detí v šatke Minu?
Úloha budúcej matky je kľúčová nielen počas tehotenstva, ale aj v prvých troch mesiacoch po narodení, keď si novorodenec zvyká na náš svet. Toto obdobie dnes už oficiálne nazývame štvrtý trimester. Aj v tomto období je matka absolútnym stredobodom v živote bábätka. V maternici mu bolo teplo, jedlo aj spalo, kedy chcelo, cítilo sa v bezpečí vďaka tesnému prostrediu a telesné procesy matky mu zneli ako tá najpríjemnejšia hudba. Zrazu je však vonku – v chlade, kde musí bojovať o potravu (sanie je fyzicky náročné), spí a žije vo veľkom otvorenom priestore, na ktorý jeho oči ešte nie sú zvyknuté. Nevidí okolie, čo mu berie pocit istoty a predovšetkým bezpečia. Ostré zvuky z ulice alebo cinkajúce riady sú neznáme a desivé. Novorodenec na toto prostredie reaguje plačom, kolikami, vystrašenými očkami a rozpaženými rúčkami, ktorými hľadá hranice maternice, kde sa cítil v bezpečí. Prvé tri mesiace sú kritické pre zdravý psychický a sociálny vývoj vášho dieťaťa. A ak vám tehotenstvo či pôrod nevyšiel úplne podľa predstáv, teraz máte možnosť to napraviť.
Nosenie v šatke je jednou z metód, ktorá vám s tým môže pomôcť. A ešte pri tom máte voľné ruky! Bábätká, ktoré sú pritúlené na hrudi, prospievajú lepšie – ako po psychomotorickej stránke, tak aj psychicky. Podľa výsledkov japonského výskumu uverejneného na Psychology Today má nosenie bábätka veľký vplyv na jeho psychosociálny rozvoj. Štúdia preukázala, že sa bábätká automaticky utíšia a upokoja, keď sú zdvihnuté do náručia. Deti sú totiž neurobiologicky naprogramované tak, že prestanú plakať, keď sú v objatí. Ide o koordinovaný súbor mozgových, motorických a srdcových reakcií riadených mozočkom. Tieto reakcie sú teda veľmi staré a človeku vlastné. Navonok sa dieťa upokojí, no vnútri sa deje oveľa viac – spomalí sa mu tepová frekvencia, telo sa zafixuje a prestane sa hýbať. Aj preto sú deti nosené v šatke pokojné a veľmi rýchlo zaspávajú.
Tesné uviazanie bábätiek má aj dlhodobé psychologické dopady. Keďže nosenie je u nás ešte stále „v plienkach“, nemáme štúdie, ktoré by potvrdili domnienky, že deti nosené v šatke budú silnejšie osobnosti, ktoré nebudú mať potrebu „domaznávania“ alebo nebudú prejavovať závislosť od iných osôb. Starý prístup, ktorý odporúčal nechať dieťa pred spaním vyplakať, prispieval k vývoju neurotických jedincov s nízkym sebavedomím a strachom zo samoty. Nosenie teda sľubuje rozvoj silných osobností, ktoré poznajú svoju hodnotu, vedia sa samy rozhodovať a jasne si definovať, čo je pre ne dôležité, namiesto toho, aby preberali vzorce od ľudí, ktorých sa boja stratiť.
Medzi fyziologické dopady nosenia patrí napríklad lepšia adaptácia na nový svet, do ktorého bábätko prichádza. Novorodenec v šatke počuje matkin dych a srdcový tep, rovnako ako cíti pohyby, ktoré pozná ešte z bruška. Obmedzený priestor v šatke mu bruško pripomína a umožňuje mu sa upokojiť. Štúdie preukázali, že nosenie dieťaťa v šatke znižuje množstvo adrenalínu – teda stresového hormónu – v jeho krvi. Bábätko je pokojnejšie a viac relaxuje.
Nosenie ďalej podporuje srdcovú činnosť, čím prispieva k prekrveniu organizmu a hlavne pľúc, a teda aj k lepšiemu zásobovaniu tela kyslíkom. V neposlednom rade podporuje nosenie trávenie, takže bábätká trpiace kolikami nachádzajú v šatke úľavu.
Z mnohých strán zaznievajú obavy o motorický vývoj bábätka, najmä o jeho pohybový aparát. Avšak u nosených detí sa rýchlejšie vyvíjajú bedrové kĺby a posilňuje sa skupina svalov zvaných iliopsoas. Ide o svaly vedúce od dolných končatín až do bruška, ktoré sú zodpovedné za vzpriamený postoj.
Netreba zabúdať ani na to, že dieťa z nosiča vidí viac ako z kočíka. To rozvíja jeho zvedavosť a schopnosť učiť sa nové veci. Hovorieva sa aj o tom, že nosenie môže mať vplyv na vyššiu inteligenciu dieťaťa v dospelosti.
Aj dnes sa nájdu odporcovia nosenia detí v šatke, ktorí varujú pred negatívami pre dieťa aj rodiča – bez akýchkoľvek dôkazov. Naopak, mnohé svetovo uznávané štúdie sa zhodujú, že nosené deti sú vo všeobecnosti pokojnejšie, uvoľnenejšie a spokojnejšie. O dopadoch na ich osobnosť v dospelosti sa zatiaľ môžeme len dohadovať, no aj tu prevládajú pozitívne očakávania.
Zdroje:
BellyBelly. (16. 6. 2015). Babywearing - The Benefits of Wearing Your Baby. Taken from https://www.bellybelly.com.au/baby/babywearing-the-benefits/.
Bergland, Ch. (22.4: 2013). The Neuroscience of Calming and Baby. Taken from https://www.psychologytoday.com/us/blog/the-athletes-way/201304/the-neuroscience-calming-baby.
Bilkova, I. (16.8.2007). Wearing children on the body. Taken from http://www.nosenideti.cz/clanek.php?clanek_id=75.
Potuznikova, J. (24.5.2017). Neglected fourth trimester. The baby comes to terms with coming into the world. Taken from https://www.maminka.cz/clanek/opomijeny-ctvrty-trimestr-miminko-se-behem-nej-vyrovnava-s-prichodem-na-svet#part=2.
Wrap Your Baby. (12. 2. 2013). Baby Babywearing - Traditional Baby Carriers. Taken from https://wrapyourbaby.com/cultural-babywearing/.